Leitud lood

Helilooja Mart Saar ja Soomaa loodusest inspireeritud muusika
Ikla-Aegviidu matkatee, Soomaa rahvuspargi külastuskeskus
19 August
Ikla-Aegviidu matkatee, Soomaa rahvuspargi külastuskeskus
19 August

Peterburi konservatooriumis Nikolai Rimski-Korsakovi käe all kompositsiooni õppinud Mart Saar oli pärit Soomaalt Hüpassaarest, kus praegugi tegutseb tema majamuuseum. Muusikast hakkas ta huvituma juba viieaastaselt, kui kuulis pulmas suupilli ja simblit. Oma heliloomingus sai Saar inspiratsiooni Eesti rahvamuusikast ning lõi omapärase uue stiili. Tartus ja Tallinnas elanud helilooja südamele jäi alati lähedaseks sünnikodu Hüpassaares. See oli metsavahitalu, mille rendiõigus kaasnes metsavahiametiga. 1930. aastal õnnestus Saarel siiski saada luba metsavahikoht aastaks rendile võtta ning varsti peale seda ka päriselt sinna elama asuda.

Vardo Rumessen on Mart Saare kohta öelnud järgmist:
"Mart Saar oli esimene helilooja, kes suutis oma loomingus tabada eesti rahvaviiside kordumatut omapära ja ilu, suutis tabada rahva hingelaadi, selle olemust. Oma loominguga on Saar tagasi andnud aastasadade vältel loodud rikkaliku muusikapärandi uues kunstilises väljatöötluses, mistõttu see on saanud meile niisama lähedaseks kui muistsed rahvaviisid heliloojale endale. /.../ Mart Saarega algas uus etapp eesti rahvaviiside kasutamise ajaloos."

Matkateelistele ja kõigile teistele huvilistele räägib Mart Saarest ja Soomaa loodusest Hendrik Relve.

Ühismatkal jääb matkagruppide teele mitmeid paiku, kus on Eesti Vabariigi 100 aasta vältel aset leidnud huvitavaid sündmusi. Osad neist lugudest tulevad Eesti näitlejate ja muusikute poolt ettekandmisele matkatee peatuskohtades. Nendele kontsert-etendustele on oodatud kõik huvilised, ka need, kes ühismatkast osa võtta ei saa.

Üritus algab kell 20.00